Proč měním zajetý název studia?

30.03.2022

Tělo mluví v hloubce a síle aneb Proč měním zajetý název studia

Všechno a všichni se v průběhu života vyvíjíme. Rosteme jako osobnosti, rosteme ve svých profesích. Čím více zkušeností máme, tím více nás to táhne směrem, který je nám sympatický, i když ne vždy lehký. Pro mě osobně je přirozené, že nezůstávám netečně v zóně pohodlí, neboť se znám a vím, že na nejvyšších obrátkách pracuji v zóně přiměřeného stresu.

"Věděla jsem, že se chci věnovat zdravému pohybu, ale na začátku jsem netušila, jak moc hluboce tato myšlenka přesahuje"

Svoje studio jsem zakládala už s myšlenkou zdravého pohybu, ale přiznám se, že v době, kdy vznikalo, jsem ještě sama netušila, jak moc hluboce tato myšlenka přesahuje. V roce 2013 jsem se začala věnovat cvičení pilates, a proto byl název studia jasný - Pilates Lenka. Ostatně, jakýkoli pohyb, který dnes děláme, vychází z tohoto konceptu.

Pořád říkám, že jsem měla veliké štěstí, protože kolem mě byli v Třešti lidé, kteří se chtěli hýbat podobným způsobem, a tím mi vlastně umožnili otevřít ještě větší studio a já mohla dál rozvíjet své cvičení.

Moje počáteční rekvalifikace pilates se zaměřovala spíše na fitness sféru, mnoho prováděných cviků za sebou bez jakéhokoliv navnímávání těla či zacentrování pozice. Ano, byla to dobrá škola pro kondičku, ale pro zdravá záda jako taková to bylo krátkozraké. Cítila jsem, že tohle mi nestačí, že chci jít dál. Postupně jsem přidala ještě několik rekvalifikací v My Pilates studiu v Praze.

IQ Pohyb mi otevřel úplně jiný pohled na vnímání těla

Jakmile ale začnete v tomto světě fungovat a baví vás to, jdete dál a dál a dál. A tak začala série školení v pražské akademii IQ Pohyb. Za pár let jsem se stala pohybovou specialistkou této akademie a po nějakém čase dokonce lektorkou jógy. Právě tady se mi otevřel úplně jiný pohled na vnímání těla a pohybu jako takového. A co je důležité, všechno, co jsem se právě tady naučila, můžu praktikovat na všechny druhy sportu. Nebudu se muset ptát, jak to mám dělat. Protože tělo a získané vědomosti mi to samy řeknou.

Důležité je, čím se prezentuje studio uvnitř než to, co je navenek

Mohla bych teď vypisovat všechny certifikace a diplomy, ale neudělám to. Však ani v mém studiu na zdech všechny mé diplomy nevisí. Myslím si, že důležité je, co se děje uvnitř studia, a nikoli to, co se prezentuje jen navenek.

Stále vedu kurzy pilates a pořád mě to moc baví, jen jsem k nim přidala "nové lásky".

Lásky, které reprezentují sílu v hloubce

Zdravá záda

Současný, zejména sedavý styl života i nedostatek pohybu, je nepochybně příčinou toho, že právě na těchto kurzech mám bezkonkurenčně nejvíce klientů, které trápí různé bolesti na těle. Během cvičení dbáme společně na precizní nastavení určitých částí těla či kloubů. Používáme pomůcky jako je S-ball, Thera-band, válec, ježci, spine corrector, TRX apod. Cviky jsou zacílené na různé oblasti a různé indikace. Od uvolnění čelisti, ramen, hrudníku, rukou, pánve, kyčlí, kolen až po nohy. Lekce jsou vždy určitým způsobem zaměřené, například na plochou nohu, silná versus lehká ramena, pohyblivost hrudního koše, stabilitu core apod. A to vše v hloubce.

Pánevní dno

Pánevní dno je zdrojem naší energie, je naším centrem. Tolik emocí, kolik se sem vejde... Cítění a vnímání sebe samých. Nezáleží zde, jak dalece se do dané pozice dostaneme, nýbrž jak hluboce cítíme pozici tam, kam jsme se dostali. Výborný kurz i pro můj vlastní rozvoj. Poznatky získané během cvičení pánve a pánevního dna jsou neskutečné. Ráda zde kombinuji různé techniky dechu. Věnujeme se různým částem a zákoutím pánevního dna. Napojujeme se na něj. Některé cviky přitom pozitivně ovlivňují inkontinenci, období PMS, symptomy menopauzy apod."Každý bychom se měl umět roztančit a užít si života a kurz pánevního dna je pro mě základem takzvaného tance navenek i uvnitř."

Pilates

Flexibilita a síla v jednom. Dostává se tu ke slovu síla, kondice a rovnováha. Spousta mých milovaných klientů se mnou cvičí už devátým rokem. Je to láska.

Jóga

To je má životní cesta. Dostala mě tam, kde jsem, nejen fyzicky či psychicky, ale především mentálně. Je to můj život, moje rodina, moje hloubka.

Učím se ji každou vteřinu svého života. Vyvíjím se s ní a děkuji jí za své chyby i za své úspěchy. Teprve díky józe jsem poznala, co nám pozice, cviky či chcete-li ásány, říkají. Co nám v těle otevírají, proč je postavení těla takové či onaké.

Privátní lekce

Díky vzdělávání v akademii IQ Pohyb (SPI vzdělání) mohu nabídnout kvalitní privátní lekce s diagnostikou těla a následným zaměřením se na určité části těla. Disponuji pilates stroji Reformer a Cadillac. Vřele doporučuji každému, kdo chce začít svoje tělo vnímat, učit se ho poslouchat, a tím i eliminovat potíže ať psychické, fyzické či zdravotní.

Závěrem...

Díky anatomicky nabytým poznatkům o těle a jejich uvedení do praxe v určitých pozicích mohu svým klientům dát přesah pohybu. Navést je v pozicích tak, že se schopnost ovládat tělo vtiskne do průběhu celé lekce a oni mohou vstoupit plně do hloubky svého těla. Nést se na vlně dechu a po určitém čase nacítit relaxaci v pohybu, i když jsou zrovna v obtížné pozici.

Tělo mluví v hloubce a síle. 
To je můj nový název. 
To jsem já.

Lenka Vokřínková