Video lekce

Při cvičení video lekcí, ať už lekcí z této stránky či z jakéhokoli jiného zdroje, je zapotřebí vždy přihlédnout ke svému zdravotnímu stavu a zkušenostem. Pokud máte jakákoliv zdravotní omezení, respektujte je. Začínáte-li s pohybem zvolte video pro úplné začátečníky, tak ať si můžete následující videa užít v plném rozsahu, tzn. správně se do pozice nastavit, poté si teprve můžeme ty své pozice správně užít a cvičení nám bude dělat radost. Budeme rádi, pokud dáte vědět, jak se Vám cvičení líbilo :-) 


První nastavení chodidla 

Spirála chodidla. Postavení na vnější patu, celou malíkovou hranu až po palcový metatarz. Důraz kladen na rozložení váhy na chodidle, napřímení kolen a neutrální polohy pánve. Důležitost zachování osy dolní končetiny. Kloubům se pak bude lepší žít :-)

Časté chyby:

prstce na nohách jsou v křeči nebo se zvedají nahoru. Měly by být uvolněné v prodloužení na zemi. Časté překorigování pozice až moc na malíkovou hranu a pak se zase vyvalí kotník na vnější straně.

Autorelaxace chodidla s ježkem 8cm 

Myofasciální uvolnění plosky nohy. Stojná noha je aktivně držena. Noha masírovací je přitlačována k ježkovi s důsledností napřímení v kotníku.

Skvělé po dlouhém dni, kdy byly nohy dlouho drženy v botách, či při jakékoliv další únavě.

Podtáčení paty pod ježka - reflexní zpevňování kotníků

Stabilizace, zpevňování v oblasti hlezenních kloubů, nyní přes vyvýšenou patu.

Časté chyby: Opora o prstce místo o přednoží. 

Příčná klenba nohy + aktivní hlazenní kloub 

Pomůcka soft míček. Míček vložen pod příčnou klenbu. Vytváříme C oblouk mezi palcem a malíčkem. Pozor pata je stále držena na vnější straně. Ideálně vidíme malé klouby prstců, tam kde začínají :)

Časté chyby: Příliš chceme dotočit palec k zemi, až se vbočí kotník. 

Sběratel mincí. Podélná+příčná klenba 

Mince vložená pod bříško chodidla. Viz video. Noha se zmenšuje, bez aktivity prstců na nohách. Chce nabrat minci. Více pro ploché nohy. Příliš vyklenuté nohy tento cvik necvičí. Pozor na drápovité prstce, ty musí být v pozoru a nezatínat se. 

Odvíjení nohy. Chůze. 

Správné odvíjení nohy při chůzi zaručuje kloubům delší životnost. Dbáme na to, aby koleno mířilo stále dopředu k 2. prstci na noze. Nášlap přes vnější patu, poté malíkovou hranu a důležitost dotočení na přednoží přes palcový bod.

Časté chyby: Chůze překorigovaná na malíkovou hranu.

Doporučení: Zkoušejte pozvolna, pomalu a poté až zrychlujte. Pokud máte nohy oploštělé, doporučuji do bot speciální vložky vyrobené na vaši plosku nohy. 

Zdravá záda - Uvolnění hrudního koše

Video je určené těm, kteří se chtějí protahovat na válci a více si do podvědomí vkládat určitá nastavení. Hodně mluvím :-) Což je dobře, až se to všechno naučíte, budete cvičit sami, bez videa jak  profíci :-)  Samotné cvičení trvá cca 30 minut.  Video jsem nahrávala a přitom i mluvila, tudíž kvalita hovoru občas zadrhává, tudíž děkuji za pochopení :-) 

Jóga Clinic - jemnějsí, třeba na ráno či na večer - cca 40 minut

lekce je jemnějšího charakteru, například pro ranní protažení a lehké rozehřátí či například k večernímu uklidnění, stabilizaci a srovnání po namáhavém dni. V případě večerního cvičení doporučuji na konci lekce přidat shavasanu.

Jóga Clinic - úplní začátečníci - cca 30 minut

Video je určené Vám všem, kteří s jógou začínáte, hledáte svůj směr a nebo máte stále pocit, že nevíte jak do toho. 

Prvních 10 minut  videa věnuji právě mluvení o tomto typu jógy, o čem je a proč se dá cvičit v každém zaměření jógy, ať už pomalé tempo, či to rychlé. Pro koho se hodí apod. Poté je nahrána základní varianta pozdravu slunci, ze které vychází každé další sestavy. Provedu Vás pomalu a co nejjasněji :-) Video je určené i všem, kteří mají problémy se zády a do studia přišli na zdravá záda.

Jóga Clinic - Dynamická flow jóga zpevnění - lekce cca 30 minut

Plynulejší jóga zaměřená na zpevnění celého těla. Tato lekce je určená spíše pro pokročilé. Je důležité se v jednotlivých pozicích (ásánách) správně nastavit. Tzn. fyziologicky nastavit tělo tak, aby se jednotlivé pozice pro naše tělo staly výzvou a mohli jsme si je správně užít :-) Věřím, že se po lekci budete cítit pevní a přitom uvolnění.. :) Malá rada: Nemusíme být v každé pozici v té nejtěžší variantě. Řiďme se svým tělem, každý máme jiné možnosti a jiná omezení. Vždy máme na výběr. Například pokud cítíme, že se v pozici prkna "vyvěsíme do ramen, či pánve" položme kolena na zem. V psovi hlavou dolů visíme na ramenou, cvičme malého psa - na kolenou apod. 

Jóga Clinic - lekce cca 55 minut

Lekce je v pomalejším tempu a jsou tam spíše výdrže, občas malinko silovější.

Lekce byla cvičená na tento playlist ze Spotify - s ním to půjde určitě lépe

https://spoti.fi/2wRsmqV

Jóga Clinic pro celé tělo

15-ti minutová lekce jógy pro celé tělo. Pokud nemáte příliš času a raději se protáhnete a zpevníte chvíli před odchodem do práce, či jen tak odpoledne před spaním, je toto video právě pro Vás :-)


Protažení páteře s prvky jógy

Video je určené těm, kteří mají chuť na 10-ti minutové protažení zad a dolních končetin. Použila jsem cviky zdravých zad a jógy. Nezapomínejte na dech a věřím, že budu Vaším dobrým pomocníkem při nastavování se do jednotlivých pozic tak, aby to pro Vaše tělo a klouby bylo co nejvíce efektivní.

Sedíme v práci aneb protažení během dne

Toto video je povinné pro všechny mé klienty! :-))

Krátké ukázkové video, jak si správně vypodložit záda při sezení v práci. Vždy je opora na hrudním koši, nikoliv v bederní části zad.

Chodidla jsou opřená o zem, či vypodložená stupínkem, pokud nohy nedosáhnou na zem. Židlí vjedeme co nejblíže ke stolu, sedákem pod stůl tak, že zezadu nás drží židle a zepředu stůl.

+ Krátké zacvičení na bolavá záda. Pro klienty ze zdravých zad - též povinné :-))


Pozdrav slunci aneb učíme děti správné pohybové návyky

  • Cvičme s dětmi a buďme jejich vzory. Tak jak si stoupneme my, stoupnou si i oni. Tak jak sedíme u stolu, oni nás budou následovat. Doporučuji zhlédnout video i dospěláky, kteří mají menší děti. 

Cvičení s ručníkem aneb Flowin

  • Video určené spíše těm, kteří chtějí zpevnit dolní končetiny, zadek a protáhnout, či zpevnit zádové svaly. Nepotřebujete desku flowin, stačí si najet cca na 15 minutu a to stejné si můžete zacvičit s ručníkama. Každý den 10-15 minut a je to :-)